Walnij się w łeb deską – głupimi ludźmi rządzi się łatwiej

Kolejna osoba przychodzi z płaczem i zawiadomieniem o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w ręku. Która to osoba z prośbą o przetłumaczenie  prawniczego na „nasze”? Swoją drogą – 9 wezwań od komornika – hmm, ciekawe, co to może oznaczać? Osoba numer 24767243834978, która wzięła kredyt „dla znajomego”, bo to taki dobry człowiek, a teraz się okazało, że sama musi go spłacać, bo kolega Kowalski pokazał jej środkowy palec. Młoda osoba przyszła z problemem spłaty kilkunastu chwilówek. Jak do tego doszło? „Kolega dał mi stówę, żeby pożyczyć mu na godzinę mój dowód osobisty. Niezła okazja – pomyślałam”. Teraz do spłaty ma prawie 100 tysięcy złotych. Faktycznie, niezła okazja.  Tak, to wszystko wydarzyło się naprawdę.

Głupimi ludźmi rządzi się łatwiej.

Bogusia, Krysia, Andżela, Adam, Mirosław, Weronika, Zygmunt czy Sebastian. Ludzie w różnym wieku, ludzie z różnych miejsc i środowisk. Łączy ich jedna rzecz. Totalna nieświadomość i strach. Nie żebym była jakimś autorytetem, ale studiując już cztery lata te wszystkie kodeksy, zaczynam powoli [bardzo powoli] łapać o co chodzi. W miarę rozumiem jak do mnie mówią ”po prawniczemu”. Widziałam różne środowiska związane z prawem. I widzę poza nimi masę przerażonych, zupełnie nieświadomych niczego ludzi. I sama jestem przerażona tym brakiem podstaw znajomości swoich praw. Nie żebym przed podjęciem studiów była ich jakoś szczególnie świadoma. Księgę II Kodeksu Cywilnego musisz zgłębić podczas 30 godzin wykładu, 30 godzin ćwiczeń i 45 godzin własnej pracy. Razem 105 godzin. Tak wskazuje syllabus. Liczba godzin lekcji religii podczas całego procesu dydaktycznego wynosi 564. Żeby nie było, że czepiam się tylko religii, straconych na uczenie się w szkole rzeczy nikomu do niczego nie potrzebnych jest o wiele więcej. Najazdy Hunów, miękisz asymilacyjny, jęzor lodowcowy – można bez tego żyć. Raz skorzystałam z tej bezcennej wiedzy – wypełniając krzyżówkę zdarzyło mi się wpisać Atylla. 

Kodeks cywilny składa się z pięciu części

Wedle systemu tzw. pandektowego. Co prawda KRO to teraz osobna księga, ale nadal wchodzi w zakres prawa cywilnego. 5 ksiąg po 100 godzin. 500 godzin. Obryjesz całe prawo cywilne. I to na blachę. Dzięki temu będziesz miał choć mgliste pojęcie o swoich prawach i będziesz rozumiał o co chodzi w tym piśmie, które do ciebie wystosowano. I choć posłużyłam się tu hiperbolą, bo żadnemu śmiertelnikowi nie przyda się wiedza z zakresu rejestru morskiego, o którym również KC stanowi, to chcę pokazać ten dysonans między uczeniem się czegoś, co przez 12 lat nauki cały czas opowiada tą samą historię, którą także przytacza ksiądz w kościele i w sumie można byłoby o tym słuchać właśnie tam, w czasie wolnym, a rzeczami, które powinny być podstawą funkcjonowania ludzi w zdrowym społeczeństwie. 

Nie twierdzę, że znajomość KC na blachę jest konieczna, ale przynajmniej zapoznanie młodych ludzi z podstawowymi pojęciami, procesami i zwyczajami prawnymi w naszym kraju powinno być podstawą. Abstrahując już od samego prawa, ludzie nie wiedzą jak wypełnić PIT, założyć firmę, odprowadzać podatki. Nie znają pojęcia faktura pro forma, nie rozróżniają umów i nie znają swoich praw. 

Straszne kaszando

Ostatnio głośną sprawą był temat chłopaka, którego pozbawiono wolności na 18 lat, mimo że nie popełnił przestępstwa zgwałcenia. Sama sytuacja i tragedia Tomasza Komendy i jego rodziny to rzecz, którą ciężko opisać słowami i w ogóle sobie ją wyobrazić. Ja żyję na świecie 22 lata – to tak, jakbym od czwartego roku życia siedziała w więzieniu, a wszystko co przeżyłam dotychczas zostało wymazane. Nie poznałabym setek fajnych ludzi, nie byłabym w bardzo wielu miejscach, nie spędziłabym wszystkich świąt z rodziną, nie wiedziałabym nawet czym są memy, jak działa Facebook i dlaczego filtr pieska jest tak popularny. Internet po wydaniu orzeczenia przez sąd zagotował się. Na poły słusznie, bo to sytuacja tragiczna i skandaliczna. Wymiar sprawiedliwości dał ciała, ale trzeba pamiętać, że w takich sprawach sąd nie działa sam, a wspomagany jest przez prokuratora i Policję. Wina leży w różnych punktach długiej linii procesu. 

„Sendzia huj” 

Oburzenie jest zrozumiałe i uzasadnione, o tyle, o ile dotyczy samej niesłuszności skazania. Tylko, że pod każdym tekstem widziałam buńczuczne „sędzia jest winny”, „niech sędzia mu zapłaci”, „niech sędzia odpowie”, „niech sędziego teraz zamkną na 18 lat”. Nie, sędzia nie odpowie. I nie dlatego że „jest skurwy*ynem”. Nie dlatego, że „należy do zbrodniczej kasty”. Dlatego, że zawód sędziego charakteryzuje niezawisłość i niezależność, które są elementarnym składnikiem demokratycznego państwa. Nie twierdzę, że jest to doskonały sposób, ale póki co nikt lepszego nie wymyślił. I mogłabym tu teraz się powymądrzać, dlaczego jest tak, a nie inaczej, ale nie chce mi się, bo nie o to tu chodzi. 

Prawnicy vs ludzie

Ludzie nie mają do prawników zaufania, snują domysły na temat wymiaru sprawiedliwości, wyzywają wszystkich pracowników „sektora prawniczego” od złodziei i wampirów. Nie twierdzę, że prawnicy są bez skazy. Wielu z nich to prawdziwie źli ludzie. Tak samo jak wśród nauczycieli, księży, sportowców i projektantów butów. Mierzenie wszystkich ludzi jedną miarą jest złe i choć to banał, to tak jest. Ale dopóki nie masz pojęcia czym jest zasada demokratycznego państwa prawa, co oznacza trójpodział władzy, co to jest niezawisłość sędziowska, czym jest wierzytelność i na jakiej zasadzie odpowiada żyrant, to nie masz prawa rozliczać ani sędziów Tomasza Komendy ani prawników. W dużej mierze sam jesteś sobie winny. A i jeszcze jedno. Zauważyłam, że dużo osób, które „jeb*e policję” często popiera karę śmierci. Spójrzcie Tomkowi Komendzie w oczy. A potem powiedzcie głośno, że kara śmierci powinna zostać przywrócona.